Czym jest strumektomia?

Czym jest strumektomia?

Strumektomia inaczej zabieg usunięcia tarczycy. Tarczyca umiejscowiona jest w obrębie szyi, dlatego wszystkie operacje związane właśnie z tym narządem wymagają od chirurga ogromnej dokładności oraz precyzji. I mimo że hormony, które produkuje tarczyca, są niezbędne do życia, to każde zmiany guzowate, często połączone z nadczynnością tego gruczołu, jak i ryzyko pojawienia się guza nowotworowego sprawiają, że zabieg taki wykonuje się stosunkowo często.

Jakie są wskazania do usunięcia tarczycy?

Najczęściej objawem spotykanym w schorzeniach tarczycy jest pojawienie się wola, czyli powiększenie się objętości tarczycy. Niestety w przeważającej większości te zmiany mają charakter guzowaty, w tarczycy pojawiają się guzki wypełnione płynem. Guzki te mogą uciskać na drogi oddechowe, a wskazania do operacji dzielimy na pilne oraz planowe. Pilne wskazania do operacji występuję wtedy, gdy występuje ucisk na tchawicę oraz chory ma problemy z połykaniem. Natomiast planowe wskazania do operacji następują wtedy, gdy wole są na przykład śródpiersiowe lub mamy wysoki poziom kalcytoimy w surowicy. Innymi wskazaniami mogą być też estetyka lub brak możliwości leczenia chorób tarczycy tyroksyną.

Oferta Szpitala Medfmemina

Szpital Chirurgiczny Medfemina specjalizuje się w przeprowadzaniu zabiegów z chirurgii ogólne, naczyniowej oraz onkologicznej. W Szpitalu Medfemina doświadczony oraz zaangażowany personel dba o dobro każdego pacjenta. Szpital Medfemian najlepszy chirurg we Wrocławiu!