Jakie badania trzeba wykonać w ciąży?

Jakie badania trzeba wykonać w ciąży?

Ciąża to bardzo wyjątkowy stan, do którego każda kobieta powinna się odpowiednio przygotować. Warto zacząć o siebie dbać dużo bardziej już przed planowanym zajściem w ciąże. Oprócz diety, aktywności fizycznej, redukcji stresu czy porządnego wysypiania się, przyszła mama powinna poddać się konkretnym badaniom.

Jakie badania należy wykonać przed ciążą?

Wykrycie jakichkolwiek zakażeń czy chorób jeszcze przed zajściem w ciążę zasadniczo zmniejsza wszelkie ryzyko poronień, ale także rozwoju różnych wad płodu. Jakie więc badania należy wykonać przed zajściem w ciążę?

  • Badanie na obecność ciał toksoplazmozy. Toksoplazmoza jest to choroba pasożytnicza, która daje znikome objawy lub przebiega całkowicie bezobjawowo. W przypadku ciąży niestety powoduje duże zagrożenie dla dziecka. Może ona powodować między innymi wodogłowie, małogłowie, hipotrofię, małopłytkowość oraz zwapnienie mózgu.
  • Badanie poziomu hormonów płciowych i tarczycy. Jak wiadomo do zapłodnienia, utrzymania oraz prawidłowego rozwoju ciąży, jest potrzebny odpowiedni balans hormonów. Natomiast nieprawidłowe wskaźniki mogą przyczynić się do problemów takich, jak na przykład poronienie.
  • Badania genetyczne. Takie badanie genetyczne pozwoli ustrzec przyszłych rodziców przed problemami z donoszeniem ciąży bądź ryzykiem poronień nawracających. Badania genetyczne również mogą wskazać prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka mukowiscydozy, Fenyloketonurii oraz niedosłuchu.

Badanie USG w ciąży

W właściwie przebiegającej ciąży zaleca się wykonanie 3 bądź 4 badań USG. Pierwsze z nich wykonuje się około 8 tygodnia ciąży, pozwala ono ocenić, czy ciąża jest pojedyncza czy też mnoga, czy zarodek zagnieździł się w macicy, jak i faktyczny tydzień płodu. Na podstawie badania USG lekarz może też oszacować termin porodu. Badanie to daje możliwość oceny budowy macicy oraz stanu kosmówki, która następnie przekształci się w łożysko. Wyróżniamy trzy rodzaje badania ultrasonograficznego: USG 2D, USG 3D i USG 4D.

Oferta Centrum Zdrowia Medfemina

Centrum Zdrowia Medfemina zapewnia wszystkim pacjentom dostęp do nowoczesnych usług medycznych pod opieką profesjonalnych i doświadczonych lekarzy. Medfemina posiada najnowszej generacji sprzęt, dzięki któremu badanie USG zostanie zawsze wykonane, na najwyższej klasy światowej aparacie. Wszystkie aparaty posiadają funkcję HD Live służącą do wykonywania najbardziej efektownych zdjęć oraz filmów w technice 3D/4D.