Schorzenia pęcherzyka żółciowego

Schorzenia pęcherzyka żółciowego

Najczęstszym schorzeniem pęcherzyka żółciowego jest kamica. Na tę przypadłość kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni. Nie do końca wiadomo, dlaczego w woreczku powstają kamienie, ale wiadomo, jaki jest mechanizm jego powstawania i co temu sprzyja.

Kamica żółciowa to choroba, w której dochodzi do powstawania kamieni w drogach żółciowych. Powoduje to zapychanie przewodów żółciowych lub zapalenie trzustki. Kamienie żółciowe hamują przepływ żółci, która jest odpowiedzialna za proces trawienia. Dolegliwości nasilają się po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów.

Diagnostyka chorób pęcherzyka żółciowego?

W diagnozowaniu chorób pęcherzyka żółciowego stosowane jest USG jamy brzusznej oraz badanie krwi. W większości przypadków te dwa badania wystarczą , aby stwierdzić nieprawidłowość w funkcjonowaniu pęcherzyka żółciowego. W wątpliwych przypadkach lekarz może jeszcze zlecić tomografię komputerową jamy brzusznej z kontrastem czy rezonans magnetyczny.

Metody leczenia pęcherzyka żółciowego

Leczenie operacyjne jest jedyną skuteczną metodą leczenia kamicy pęcherzyka żółciowego. Zalecaną metodą leczenia operacyjnego jest cholecystektomia laparoskopowa. Dzięki tej metodzie rekonwalescencja jest bardzo krótka i małe jest ryzyko powikłań po zabiegu. Metodą alternatywną jest cholecystektomia klasyczna, czyli zabieg z pełnym otwarciem brzucha.

Oferta Szpitala Medfemina

Szpital Chirurgiczny Medfemina we Wrocławiu posiada nowoczesny blok operacyjny ze specjalistycznym sprzętem. Spełnia on najwyższe standardy zgodne z normami światowymi. Kadrę Szpitala Medfemina tworzą doświadczeni chirurdzy z bogatym doświadczeniem. Sprawdź ofertę chirurgia.medfemina.pl